Na vodu kanystr na vodu

Zdá se vám nadpis článku poněkud chaotický a nesmyslný? Ne tak docela, protože jsme tím chtěli vyjádřit, že byste bez kanystru na vodu 10 l convoytruck.cz neměli vyrážet na žádnou vodáckou výpravu. Ačkoli je při splouvání řek sladké vody pod vámi miliony hektolitrů, nejde zpravidla o vodu pitnou, a ta se tu stává nejcennějším artiklem, podobně jako v případě trosečníků na moři.

vodovodní kohoutek

Vodáci potřebují pitnou vodu pro přípravu nápojů a pokrmů a je to vždy mnohem lepší řešení, než s uskladněna v obchodech mnoho týdnů a teplé počasí venku v přírodě může ještě zvýšit množství bakterií uvnitř láhve, zatímco do kanystru si vždy natočíte vodu čerstvou. Kanystr upotřebíte ve vodáckém kempu či autokempu, ale i mimo kempy, pokud táboříte na divoko ve volné přírodě, tedy kde je to umožněno.

červená vodní pumpa

Výhodou kanystrů na vodu je zdravotní nezávadnost materiálu a dostatečná pevnost, můžete tedy mít vodu s sebou přímo v lodi a i v případě převržení a nárazu lodního kýlu na kameny či větve se kanystr nepoškodí.

Kanystr na vodu o objemu deseti litrů by měl být v každé lodi pro posádku dvou osob, toto je přibližné množství pitné vody potřebné pro přípravu pokrmů a základní hygienu na jeden den. Prázdný kanystr je lehký, na rozdíl od plechového, nezabere mnoho místa a také se snadno udržuje v čistotě a případně dezinfikuje. S tím se počítá pro každou aplikaci, ať už si kanystr berete s sebou na vodu, anebo na dovolenou do autokempu či na chalupu, kde nemáte spolehlivý zdroj pitné vody nebo vám často v létě vysychá studna.

Desetilitrový kanystr upotřebíte i doma, například ve chvíli, kdy vám obecní či městský rozhlas ohlásí plánovanou odstávku dodávky vody z vodovodního řadu, takže si můžete předem v poklidu natočit plný kanystr tekutiny a využít jej pro vaření jídel podobně, jako kdybyste právě splouvali řeku Úhlavu a Berounku.